Par nozari

Latvijā ir stipra ražošanas bāze smalkās organiskās sintēzes, ķīmisko un farmaceitisko vielu ražošanā ar plašu produktu klāstu, no naftas ķīmijas, mākslīgo šķiedru, krāsām un sadzīves ķīmijas. Pašlaik nozīmīgu vietu ķīmisko vielu rūpniecības nozarē ieņem farmaceitisko līdzekļu, krāsu, laku, ziepju un kosmētikas, kā arī gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana. Lielu segmentu veido krāsu, pārklājumu un līmes ražotāji, ar aptuveni 14 uzņēmumiem.
Latvijas ķīmijas nozares vadošie eksporta produkti ir farmaceitiskie izstrādājumi, kas veido 37% no nozares kopējā eksporta apjoma, kam seko plastmasas izstrādājumi (17%) un stikla šķiedra (8%).
AS «Grindeks» ir vadošais farmācijas uzņēmums Baltijas valstīs. Uzņēmuma galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. «Grindeks» specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo un pretvēža medikamentu terapeitiskajās grupās.
Otrs lielākais zāļu ražotājs Latvijā ir AS „Olainfarm”. Uzņēmums ražo vairāk nekā 80 gatavo zāļu formu un vairāk nekā 40 aktīvo farmaceitisko ingredientu un ķīmisko produktu.
Latvijā ir plaši pārstāvēta stikla šķiedras ražošana, kā vadošo uzņēmumu var minēt AS „Valmieras stikla šķiedra”, kas ražo stikla šķiedru un tehniskā stikla audumus.
Kā vēl viens vadošs uzņēmums ķīmijas apakšnozarē jāmin AS „Baltijas gumijas fabrika”, uzņēmums ražo gumijas izstrādājumus plašā klāstā.
Ķīmijas nozare ražošanas industrijā Latvijā ir ceturtā lielākā, nodarbināto skaits ķīmijas industrijā ir aptuveni 4600, kas ir vairāk kā 3% no ražošanas rūpniecības Latvijā.
Vēl pie apakšnozares var minēt koksnes ķīmiju, „life sciences ”, kur tiek veikti dažādi pētījumi, kā arī dažādi pētījumi zāļu ražošanā.